Yasa ve yönetmelik aşağıda okuyacağınız gibi son derece açıkken birçok belediye zabıta ekiplerini köpek ve evcil hayvan sahiplerini “göz korkutmak”, yetkisi olmadığı halde hayvanlara el koymak gibi eylemlerde kullamaktadır.

Yasa dışı olarak birçok belediye zabıtalarına sokak hayvanlarını toplatmakta, başka bölgelere, çöplüklere, ormanlık alanlara attırmakta hatta “ZABITALARINI KEDİ – KÖPEK KATLETME ELEMANI” olarak kullanmaktadır.

Bu yasadışı, zalimce eylemlere ilişkin “YASADAN HABERSİZ ZABITALARIN VE HAYVANSEVERLERİN” bilgilendirilmesi ve karşı durması insanlık gereğidir.

HAYTAP – Trakya ve Anadolu İmdat Turlarında yakından tanık olduk ki ” ciddi biçimde sahipli yada sokak hayvanları ile ilgili görevlerin kendilerine ait olduğunu sanan zabıta müdürleri vardır…

İşte Size KOPYALAYIP YANINIZDA TAŞIYACAĞINIZ VE ZABITALARA DA OKUTABİLECEĞİNİZ YASA VE YÖNETMELİK MADDELERİ

Belediyelerin zabıta birimlerinin 5199 sayılı yasayı bilmemeleri nedeniyle, şikayet üzerine sahipli hayvanlara müdahale ettikleri görulmektedir.

Oysa sahipli hayvanlar TCK hükumlerine göre mal kapsamına girmektedir ve sahipli hayvana müdahale mahkemelerin yetkisi dahilindedir.

SOKAK HAYVANLARINA DA ZABITALAR MÜDAHELE EDEMEZ !

Yönetmeliğe göre;

Sahipsiz hayvanların kayıt altına alınmasi ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gönüllu kuruluşlarla esgüdüm sağlayarak yaptırmakla Orman Su Bakanlığı ve Yerel Müdürlükleri sorumludur.

Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.

Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.

5199 sayılı yasanın uygulama yönetmeliği 

HAYVANLARIN KORUNMASINA DAİR UYGULAMA YÖNETMELİĞİ-

Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması

Madde 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:

a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur.

b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.

c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır.

ç) Gönüllü kuruluşlar, belediye ile işbirliği yaparak bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak sahipsiz hayvanları toplayabilir.

d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.

SAHİPSİZ HAYVANLARIN BAKIMI

b) Geçici bakımevlerine getirilen hayvanların yaşı, cinsiyeti, ırkı, davranış şekli Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine yazılır ve sağlık, gebelik durumu ve parazit açısından bir ön muayeneden geçirilir 

c) Ön muayenede gebelikleri tespit edilen hayvanlar kısırlaştırılmadan kaydedilerek ayrı bölümlere alınır. Hayvan sağlığına zarar vermeyecek ve cenin oluşumunu tamamlamamış şekildeki gebelikler sonlandırılır. Doğan yavruların sütten ayrılıncaya kadar geçici bakımevinde gerekli bakımı yapılır. Geçici bakımevinde bulunan tüm hayvanların sahiplendirilmesi için belediye tarafından belediye ilân panoları ile belediyenin internet ortamında ve diğer tüm yayın organlarında duyuru yapılır ve sahiplendirilme teşvik edilir.

    ç) Sahipsiz hayvanlar kısırlaştırıldıktan ve gerekli tıbbî müdahaleler yapıldıktan sonra sahiplenme talebinde bulunan ve 5199 sayılı Kanun ve bu Yönetmelikte öngörülen şartları taşıyan kişilere teslim edilir ve belediyece kayıt altına alınır. Belediyeler sağladıkları bu hizmetten dolayı belli bir ücret talep etmez.

    d) Geçici bakımevlerinde on gün süre ile gerekli duyurular yapıldığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, aşıları ve tıbbî müdahaleler ile kısırlaştırılmaları yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra kayıt altına alınıp, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzerlerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla alındıkları ortama geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

g) Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

TÜRK CEZA KANUNU

Kanun Numarasi: 5237
Kabul Tarihi: 26/09/2004
Yayimladigi Resmi Gazete Tarih: 12/10/2004
Yayimladigi Resmi Gazete Sayisi: 25611
1. Sahipli hayvana karsi yapilan  eylemler Turk Ceza Kanunun MALA ZARAR VERME basligi altinda 151 Nolu Maddenin
2. fikrasinda duzenlenmistir.
Mala Zarar Verme
MADDE 151 –
(1) Baskasinin tasinir veya tasinmaz malini kismen veya tamamen yikan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanilamaz hale getiren veya kirleten kisi, magdurun sIkayeti uzerine, dort aydan uc yila kadar hapis veya adl卯 para cezasi ile cezalandirilir.
(2) Hakli bir neden olmaksizin, sahipli hayvani olduren, ise yaramayacak hale getiren veya degerinin azalmasina neden olan kisi hakkinda yukaridaki fikra hukmu uygulanir.
Soz konusu maddeyi dikkat ile okudugunuzda eylem ancak SAHIPLI HAYVANA karsi islendiginde Turk Ceza Kanunu kapsaminda  suc olusur ve savciliklar tarafindan sorusturulup haklarinda dava acilabilir.
5199 Sayılı Kanun Uygulama Yönetmeliği Tam Metin Alltaki Linkte
5199 Sayılı Kanun Tam Metin Alttaki Linkte
Did you like this? Share it:

« »